Sziasztok!
Csapjunk is a lecsóba! Első bejegyzésem a szaunáról fog szólni.
Mi az a szauna?
A szauna igazi gyógyszer. Nem kell sokat túloznom ahhoz, hogy kimondhassam: antidepresszáns, megfázást megelőző szer, érregeneráló, keringésjavító, légutakat tisztító, a veséket valamilyen szinten tehermentesítő, bőrjavító "szer".
Többféle változata ismert: a hagyományos finn szauna („A” szauna), infraszauna, bioszauna, gőzkabin, füstszauna. Én most a finn szaunát szeretném bemutatni.
A finn szauna egy fából készült kabin, melyet kályhával (a legtöbb szaunában manapság elektromos kályhával) fűtenek fel 80-100°C-ra. Általában három padsor található benne, természetesen az alsó padsor a leghűvösebb, a legfelső a legmelegebb. A kályhára köveket helyeznek, ezeket a köveket szokás különféle illóolajokkal locsolni. Nem szabad túlzásba vinni a locsolgatást, ugyanis a finn szauna lényege pont az alacsony páratartalom. A kabin nem elhanyagolható jelentőségű esztétikai eleme még a hangulatvilágítás. Általában két-három sarokban, barna vagy narancs színű "lemezekkel" letakarva találhatók a világítótestek. A szauna ajtaja sötétített (általában "füstszínű") biztonsági üvegből készül.
Hogyan szaunázzunk?
A kabinban 8-12, egyes források szerint maximum 15 percet szabad egyhuzamban eltölteni. Száraz bőrrel, meztelenül kell bemenni (na, utóbbira sajnos a fürdők zömében nincs lehetőség, pedig nem a legegészségesebb a klórral átitatott műanyag ruhában melegedni).
Kényelmesen helyezkedjünk el, ne mozogjunk, ne végezzünk tornagyakorlatokat, mert az igen megterhelő a szervezetünk számára a nagy melegben. Sokan szeretnének csendben lazítani, ezért legyünk rájuk tekintettel, és ne beszélgessünk! Ha mégis beszélgetnénk, legalább ne kiabáljunk. Felejtsük el napi gondjainkat, különben nem fog olyan jól érvényesülni a szaunázás egyik leggyorsabb és legfontosabb gyógyhatása: a lelki ellazulás, feltöltődés, a hangulat javulása.
Szaunázás után hideg (csaphideg) vízzel érdemes lezuhanyozni. Először a végtagjainkat hűtsük le, majd következhet a testünk, majd utoljára a fejünk. Zuhany után nem árt belemenni a merülőmedencébe, ha az adott fürdőben van ilyen. A lehűtés hozzátartozik a szaunázáshoz, és néhány pozitív hatás csak így tud bekövetkezni: erek megedződése, megfázások elleni nagyobb védelem.
Egy melegedés-műtési ciklust nevezünk szaunamenetnek. Egymás után maximum három szaunamenet javasolt, de igazából többtől se lesz bajunk.
Nagyon fontos, hogy a szaunamenetek között pihenjünk, lehetőség szerint fekve. Várjuk meg, míg lehűlünk. Az utolsó szaunamenet után is pihenjünk, ne rohanjunk az öltözőbe. Ha nem pihenünk, akkor leterhelhetjük a szervezetünket. Az utolsó menet után (is) nagyon fontos, hogy kellőképpen lehűljünk, különben öltözés során ismét kihevülnénk és a hideg utcán megfáznánk.
Folyt köv.: a szaunázás további szabályai ill. pontosabban: mire is jó?